motor na autostradzie

Pojedziemy wolniej – zmiany przepisów dotyczących prędkości

motor i samochody na autostradzie

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Uni Europejskiej, nastąpi zmiana w przepisach ruchu drogowego dotycząca maksymalnej dozwolonej prędkości. Zmienią się limity prędkości w nocy oraz na autostradach.

Maksymalna prędkość w nocy

Obecnie poruszając się po obszarach zabudowanych obowiązuje nas maksymalna prędkość 50 km/h, chyba że inne znaki mówią inaczej – prędkość mniejsza lub większa. W nocy ten limit jest wyższy o 10 km/h, co oznacza że w godzinach od 23.00 do 5.00 możemy poruszać się z prędkością 60 km/h.

Europejska Rada Bezpieczeństwa i Transportu zaleca ujednolicenie tej prędkości do 50 km/h w ciągu trwania całej doby, tak obowiązuje to w innych kraja Unii Europejskiej.

Obecnie w resorcie trwają prace nad zmianą tego przepisu.

Dlaczego ograniczenia prędkości w nocy i na autostradzie?

Biorąc pod uwagę, że piesi niejednokrotnie poruszają się po zmroku nie wyposażeni w jakiekolwiek odblaski, rośnie niebezpieczeństwo niezauważenia ich przez kierowcę. Pojazd poruszający z prędkością powyżej 50 km/h niesie większe niebezpieczeństwo niż taki, który jedzie wolniej.

Należy pamiętać, że przestrzeganie prędkości w terenie zabudowanym jest tym ważniejsze, że w myśl zmienionych po 2015 roku przepisów, przekraczając prędkość o ponad 50 km/h stracimy prawo jazdy na 3 miesiące. Jeżeli prowadzimy samochód bez dokumentu – nasze prawo jazdy jest zatrzymywane na 6 miesięcy, ale możemy też całkowicie stracić prawo do kierowania pojazdem, jeśli nadal będziemy rowadzić samochód po uprzednim zatrzymaniu naszego dokumentu.

Wybierając się w podróż autostradą, kierowców obowiązuje maksymalna dozwolona prędkość 140 km/h. Natomiast Unia Europejska chce obniżenia tej prędkości do 120 km/h. Pierwotnie dozwolona prędkość na autostradach wynosiła 130 km/h, dzięki zachowaniu tej prędkości można było zbadać drogę pod kątem oceny bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dopiero w 2011 roku limity poruszania się po drogach ekspresowych i autostradach uległy podwyższeniu do 120 km/h (droga ekspresowa) i 140 km/h (autostrada).

Czy znowu pojedziemy wolniej? Póki co, na odpowiedź na to pytanie, musimy jeszcze poczekać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *