parking dla tirów

Jak wybrać bezpieczny parking

parking dla tirów

 

Kierowcy ciężarówek podróżując, narażeni są na różnego typu zagrożenia w trakcie podróży i postoju. Wybierając miejsce odpoczynku należy kierować się kilkoma zasadami, by zachować bezpieczeństwo siebie oraz samochodu i załadunku, za który odpowiadają. Wśród najczęściej zdarzających się przykrych niespodzianek są kradzieże (prywatnych rzeczy kierowców, towaru czy paliwa), zniszczone plandeki i przecięte opony. Aby tego uniknąć, wystarczy kierować się kilkoma zasadami bezpieczeństwa.

Wybór parkingu

To gdzie kierowca zatrzymuje się na postój ma bardzo duże znaczenie. Należy wybierać parkingi ogrodzone i posiadające monitoring. Są one droższe od pozostałych, jednak czy na bezpieczeństwie warto oszczędzać? Nie zatrzymujmy się więc na poboczach, czy w zatoczkach napotkanych na trasie, w łatwy sposób bowiem można stać się celem.

Kradzieże

Każdy kierowca powinien pamiętać o tym, żeby wychodząc z kabiny zabierać ze sobą portfel z pieniędzmi, dokumenty i inne cenne przedmioty, lub ukryć je w miejscach niedostępnych dla złodziei, którzy tylko wyczekują okazji do wzbogacenia się. Ci którzy jeszcze tego nie potrafią, muszą nauczyć się dyskrecji. Nie należy rozmawiać z innymi, zwłaszcza nowo poznanymi kierowcami o tym co przewozimy, skąd i dokąd jedziemy, jakiej wartości jest nasz ładunek itp. Może to niepotrzebnie stworzyć zachętę do kradzieży. Warto stosować profilaktycznie zabezpieczenia ładunku poprzez montowane specjalne czujniki, które zasygnalizują próbę włamania. Na parkingach często dochodzi również do kradzieży benzyny. Złodzieje spuszczają paliwo z samochodu pod nieobecność kierowcy po to by później je sprzedać. W tej sytuacji również możemy przeciwdziałać. Nie tankujmy samochodu przed przyjazdem na parking. Złodzieje są bardzo spostrzegawczy i na pewno zauważą ślad paliwa przy wlewie.

Nieoczekiwany kompan w podróży

Kierowcy powinni zachować również czujność w trakcie postoju, by ustrzec się przed zabieraniem nieplanowanych pasażerów na gapę. Imigranci, bo o nich mowa, włamują się do naczep ciężarówek i ukrywają w ich wnętrzach, by podróżować po Europie do bogatszych krajów. Zwykle kierowcy nie są świadomi, że mają towarzystwo. Jednak to oni odpowiadają za przewóz imigrantów w przypadku zatrzymania i kontroli. Dlatego należy sprawdzać naczepę i unikać spożywania alkoholu na postojach, po to aby zachować świeżość umysłu.

Kierowca podróżujący po Europie odpowiada za niejednokrotnie bardzo cenny towar, jednak należy pamiętać,  że bezpieczeństwo i życie samego kierowcy jest na pierwszym miejscu. Dlatego należy dbać przede wszystkim o nie. Przy wyborze dobrego parkingu, na którym unikniemy kłopotów z pewnością pomogą opinie kolegów – innych kierowców, oraz aplikacje w telefonie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *